V:Kromatograafia

Kui oled leidnud huvitava video või pildi, kus tehakse keemia katset, siis postita siia. Kõik arutelu
videode ja piltide teemal on oodatud.
Vasta
Sõnum
Autor
rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

V:Kromatograafia

#1 Postitus Postitas rubiidium » 27 Jaan 2012, 23:55

http://youtu.be/08YMBGS1pYU" onclick="window.open(this.href);return false;

Kromatograafia on meetod ainete segu eraldamiseks komponentideks, mis põhineb ainete omadusel kinnituda teiste ainete pinnale (või neelduda neis). Kõige lihtsam näide kromatograafiast on näidatud videos. Komponentideks jaotatakse värviline tint, mis harilikult koosneb kokku segatud erinevatest värvidest. Filterpaber on aineks mille külge värv kinnitub. Paberile kantakse natuke uuritavat värvi ja ots asetatakse vette. Vesi hakkab imbuma paberit mööda ülespoole ja kannab samal ajal kaasa lahustunud värve. Kogu teekonna jooksul värviosakesed “kleepuvad” filterpaberi kiududele hetkeks ja seejärel vabanevad jätkates teekonda neid edasi kandva veekihis. Erinevatel värvidel on kinnitumise aeg erinev ja selle tõttu hakkavad ühed värvid teistest maha jääma. Kui vesi on jõudnud paberi ülemise servani protsess lõppeb, sest vesi jääb siis paigale. Nüüd on võimalik tulemust analüüsida.
Kromatograafia eksperimente võib ka ise välja mõelda. Põhimõte on kõigil sama. Kasutada tuleb mingit poorset materjali (paber, kriit, riie), mida mööda lastakse voolata läbipaistval vedelikul (vesi, lahusti, atsetoon). Vedeliku voolamine võib korraldada kas kapillaarset märgamist kasutades (nagu videos) või raskusjõu mõjul liikuma pannes. Uuritav aine asetatakse tilgana voolamise alguskohale ja jälgitakse komponentideks jagunemist. Uuritavaks aineks võib olla ka näiteks taimelehtedest eraldatud klorofüll. Katse käigus selgub, et klorofüll koosneb kahest või enamast erinevat värvi ainest. Lahustiks tuleb siin kasutada piiritust.
Kromatograafia on meetod, mida igas keemialaboris kasutatakse. Segude lahutamisel komponentideks võib olla analüütiline eesmärk (soovitakse teada saada, millistest ainetest uuritav proov koosneb) või preparatiivne eesmärk (soovitakse eraldada segust komponente ainete saamise eesmärgil). Kromatograafia kohta võib veel lugeda ka siit:

http://kromatograafia.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vasta