Kuidas on võimalik?

Vasta
Sõnum
Autor
kaspar_uuselu
Postitusi: 23
Liitunud: 16 Mär 2012, 13:07
Haridustase (kraad): põhikool

Kuidas on võimalik?

#1 Postitus Postitas kaspar_uuselu » 16 Apr 2012, 19:19

Ma leidsin Mosaiigi raamatust Hämmastavad Ained lõigu kus öeldi et NSVL soosib söest bensiini tootmist vesinikuga. See on mingi 1970ndate raamat kuid kuidas on võimalik saada söest bensiini ?
Kas samamoodi nagu metaani?
Ette tänades Kaspar Uuselu

rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

Re: Kuidas on võimalik?

#2 Postitus Postitas rubiidium » 17 Apr 2012, 18:35

Söest (tööstuslikult siis kivisöest või üldisemalt igast süsinikku sisaldavast toorainest - põlevkivi, antratsiit, pruunsüsi, maagaas (metaan), turvas, puit, prügi jne) on võimalik paljusid erinevaid keemiatööstuse tooraineid toota. Üldskeem oleks süsiniku ja vee ühinemisreaktsioonil tekkiva vesigaasi (CO ja H2) segu) edasine töötlemine Fischer–Tropschi protsessi käigus kõrgemateks (vedelateks) süsivesikuteks. Kuna näiteks bensiin on segu süsivesikutest süsiniku arvuga 4 ... 12, siis on võimalik niimoodi ka bensiini toota. Samuti saab toota sünteetilisi mootoriõlisid ja teisi kütteid.
Söest bensiini tootmiseks võib kasutada ka muid meetodeid. Näiteks Bergiuse protsessiga, kus süsi pannakse reageerima vesinikuga (+temperatuur, rõhk, katalüsaatorid) ja tulemuseks on samuti sõltuvalt reaktsioonitingimustest erinevate süsinke arvuga süsivesikud.

Vasta