Ühe minuti loeng: analüütiline biokeemia – mis see on?

Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Ühe minuti loeng: analüütiline biokeemia – mis see on?

#1 Postitus Postitas tauri » 29 Aug 2015, 18:36

Keda ei huvitaks inimeses toimuvad protsessid – kuidas elusorganism toimib rakutasandil, mis põhjustab erinevaid haigusi ning kuidas neid ennetada ja ravida. Kuidas see kõik keemiasse puutub selgitab Tallinna ülikooli matemaatika ja loodusteaduste instituudi teadur, keemia lektor Kert Martma.
Keemia on teadus, mis uurib ainete muundumist ja selle seaduspärasusi käsitledes nende koostist, ehitust ja omadusi.

Muundumisprotsessidega on inimkond kokku puutunud juba ammustest aegadest peale – olgu see siis metallide saamine maakoores leiduvatest maakidest, käärimisprotsessid veini valmistamisel, lihaküpsetamine lõkketulel, aga ka lihtsalt tulu ise – tegemist on kõikjal keemiliste protsessidega, kus ained muunduvad. Ainete muundumisel katkevad olemasolevad keemiliste sidemed ning tekivad uued.

Ka tänapäeva argielus puutub inimkond keemiaga kokku kõikjal – alates kodumajapidamisest ning lõpetades keeruliste eluprotsesside uurimisega – keemiateadusega.

Keemia on katseline ehk eksperimentaalne teadus, kus kõik peab olema katsetega tõestatav ning läbi teooria põhjendatav, sest ainult siis saame lugeda oma avastust teaduslikult usaldusväärseks.

Ühendades keemia elusloodust uuriva teaduse bioloogiaga, saame me biokeemia, kus uuritakse eluslooduses toimuvaid protsesse keemia abiga. Kui tahame teada, millest elusloodus koosneb – just ainelisel tasandil, siis võetaksegi kasutusele analüütiline biokeemia – eluslooduse ainelise koostise uurimine keemilise analüüsi abil. Elu ei ole ju miskit muud kui keeruliste keemiliste reaktsioonide jada – süsteem, mis kulgeb sünnist kuni surmani.

Need teadmised aitavad meil kindlasti parandada oma elukvaliteeti, säästa ennast ja teisi terviseprobleemidest ja lühidalt – elada kauem.

Videot vaata viidatud allikast!


Allikas:
http://novaator.err.ee/v/330b2561-e7e0- ... 2e2a55883f

Vasta