Raske gaas - väävelheksafluoriid

Steve Spangler Science
Vasta
Sõnum
Autor
tauri
Saidi administraator
Postitusi: 453
Liitunud: 06 Sept 2010, 13:50
Haridustase (kraad): Gümnaasiumi loodusteaduste õpetaja

Raske gaas - väävelheksafluoriid

#1 Postitus Postitas tauri » 20 Juul 2011, 14:23

Mis muudab sinu hääle kõla, kui sa oled sisse hinganud heeliumi? Seda katset tehakse tihti füüsika ja keemia teadusteatris (näiteks Ahhaa teadusteatris võid seda näha). Põhjus on selles, et heelium on kuus korda kergem kui õhk. Kui tavalises õhus on heli levimise kiirus umbes 340 m/s, siis heeliumis on see kõigest 900 m/s.

Kuigi heelium on inertne gaas, mis on organismile ohutu, ei soovitata heeliumi regulaarselt sisse hingata, sest pidev hapnikupuudus pole hea.

Kui heelium on õhust kuus korda kergem, siis kas leidub sellist gaasi, mis on samamoodi inertne, aga kuus korda raskem. On küll. Selleks on väävelheksafuloriid (FS6). Väävelheksafuloriid ei ole mürgine ja mõjutab samamoodi sinu häält, aga annab teise kõla. Võrreldes tavalise õhuga (340 m/s), siis väävelheksafluriidi keskkonnas liigub heli palju aegalasemtalt - 120 m/s.

Väävelheksafuluoriidi kasutatakse tööstuses, kus ta on isolaator. Seda kasutatakse mitmete elektriseadmete sees, kus on vaja sellist keskkonda, mis tagaks selle, et ained omavahel reageerima ei hakkaks. SF6 on väga kallis gaas.

Vaata video, kus on näidatud, milliseks inimese hääl muutub, kui seda sisse hingata.
http://www.youtube.com/watch?v=u19QfJWI1oQ

Allikas:
http://www.stevespanglerscience.com/exp ... -sf6#video

Vasta