Tasakaalustamine?

Vasta
Sõnum
Autor
millimallikas
Postitusi: 2
Liitunud: 15 Apr 2012, 14:48
Haridustase (kraad): 100

Tasakaalustamine?

#1 Postitus Postitas millimallikas » 15 Apr 2012, 14:54

Tere!

Kindlasti olete kõik seda küsimust juba sada korda kuulnud, aga siiki..

Kas keegi võiks väga lihtsalt ära seletada, kuidas täpselt mõnda reaktsiooni tasakaalustada?
See kõik on lihtne ja loogiline, et miks seda tehakse, kuidas ta lõpuks peab jääma jne.

Keerukas osa on see, et millest täpsemalt alustada. Vesinikust? Süsinikust? Millestki kolmandast? Kipub nii minema, et alustan ühest või teisest asjast ja kõik läheb paratamatult vussi :) Minu küsimus oleks tegelikult, et mis on õige järjekord/loogika tasakaalustamisel?

Tänan!

rubiidium
Foorumi keemik
Postitusi: 133
Liitunud: 15 Okt 2011, 16:18
Haridustase (kraad): kõrg

Re: Tasakaalustamine?

#2 Postitus Postitas rubiidium » 15 Apr 2012, 19:35

Võrrandite tasakaalustamine on tegelikult omamoodi kunst. Ühest küljest on küll teatud reeglid olemas aga teisest küljest praktikas käib lahendamine katse-eksitus meetodil. Alustad reeglite järgi ja kui tulemus ei klapi, siis proovid kordajaid muuta. Sellist algoritmi (reeglite kogumit) minu teada ei ole olemas, milles näpuga järge vedades õnnestub kõik reaktsioonivõrrandid ära tasakaalustada ilma ise mõtlemata. (Siiski arvuti jaoks on see koostatud aga inimesele on see algoritm ebapraktiline. Küll aga võib seda kasutada tulemuste kontrollimiseks. Viide sellele interneti lehele on foorumi posituses:

http://www.keemikud.eu/viewtopic.php?f=24&t=90" onclick="window.open(this.href);return false;

Leht on ingliskeelne, aga teksti lugeda ei ole vaja. Kirjutad kastikesse võrrandi (ilma kordajateta ja indeksid tavaliste numbritena) ja vajutad nuppu Balance. Tasakaalustatud võrrand ilmub värvilisena allpool.


Seega ei tohiks ebaõnnestumise korral anda endale ja oma oskustele mingeid hinnanguid. Uuesti proovida ja kogemuste kogunemisel hakkab kõik õnnestuma. Üldreegel on ikkagi, et tuleb leida selline kordajate kombinatsioon, mis sobib. Seega on raskematel juhtudel katsetamine erinevate variantidega paratamatu. Need kes kohe esimese korraga õiged kordajad kirjutavad (keemiaõpetajad) kasutavad oma aastatepikust kogemust. Aja jooksul jäävad meelde, millised kordajad kuhu lähevad.
Siin veel üks viide meie foorumi postitusele kus on antud link tasakaalustamist õpetavale mängule. Samuti pole vaja ingliskeelset juttu lugeda. Kogu õpetus käib praktika kaudu. Kõigepealt vajutad nupule Start Game. Ilmunud aknas kirjutad kastikestesse kordajad ja vajutad nupule Balanced ning näed, kas oli sinu vastus õige.(NB! Erinevalt koolis õpetatavale tuleb siin kordaja 1 märkida.)

http://www.keemikud.eu/viewtopic.php?f=24&t=245" onclick="window.open(this.href);return false;

Õige järjekord oleks siis alustada hapnikust ja vesinikust. Kui need tasakaalus siis kõik ülejäänud.( Erand: kui on raskemad redoksreaktsioonid, siis tuleb kasutada elektronbilansi meetodit.)
Ebaõnnestumise põhjuseks on tegelikult arvutusvead. Tihti läheb meelest ära, et näiteks aatomiterühmas tuleb arvestada nii indekseid aatomi juures kui ka sulgude juures (rühmade arv). Näiteks ammooniumsulfaadi molekulis (NH4)2SO4 on 8 vesinikku sest ühes rühmas on 4 vesinikku ja neid rühmi on kaks.
Teine põhjus on valesti kirjutatud reaktsioonivõrrand.

Hea oleks kui tunneksid ära, kas on tegemist vahetusreaktsiooniga. Siis tasakaalustatakse ioonidest lähtuvalt. (See on lihtsam aga alati võib ka traditsioonilisel meetodil kordajaid leida.)
Mõnikord on abiks ka see, et kui ühele poole jääb paaritu arv mingeid aatomeid, siis korrutada see kahega(neljaga), sest muud moodi paaritust arvust paaris arvu ei saa.

millimallikas
Postitusi: 2
Liitunud: 15 Apr 2012, 14:48
Haridustase (kraad): 100

Re: Tasakaalustamine?

#3 Postitus Postitas millimallikas » 17 Apr 2012, 13:51

Suured tänud vastuse eest!

Küll see asi ka minema hakkab :)

Vasta